Selma Sarı Baltacıoğlu

Lisans eğitiminin 3. Yılında, gıda mikrobiyolojisi alanında hazırladığı bir proje ile Almanya – Bonn Ren Friedrich Wilhelm Üniversitesi’nde 6 aylık eğitim almaya hak kazanmıştır. Üreticilerin HACCP, BRC, IFS, ISO gibi kalite yönetim programlarına yaklaşımı, gıda alerjenleri, gıda mikrobiyolojisi, gıda teknolojisi üzerine eğitim almış ve bu dönemde uluslararası gıda piyasası hakkında da önemli bilgiler edinmiştir.

Profesyonel yaşamına 2010 yılında Renaissance Polat Istanbul Otel’de Yiyecek-İçecek Kalite Kontrol sorumlusu olarak başlamış olup, bu süreçte uluslararası yiyecek içecek standart ve uygulamaları, gıda kalite ve güvenliği, iç ve dış denetim, personel gelişim takip ve eğitimi gibi konularda deneyim kazanmıştır.

2011, Temmuz ayından itibaren Yurtdışı İlişkiler/İthalat İhracat Uzmanı olarak görev aldığı birimde, uluslararası gıda mevzuatı konusunda edindiği deneyimlerle Türk gıda endüstrisine mevzuata uygun, kaliteli ve sürdürülebilir hammadde tedariki için çalışmalarda bulunmaktadır.

SIAL- Fransa , FIE- Frankfurt Uluslararası Gıda Fuarı katılımlarında takip konusu olan ‘’Inovasyon ve Clean Label’’ ürünlerinin onayları için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile çalışmaları devam etmektedir.

Eğitim ve iş hayatı süresince almış olduğu sertifikalar; Gıda Güvenliği ve HACCP Uygulamaları, İç Denetçilik, ISO 22:000-2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sertifikası, Kalite Denetim – İç Denetçilik Sertifikası, TPM – Toplam Verimli Bakım Yönetimi, Sensorik Değerlendirme, Gıda Güvenliği Uzmanlığı.

İş hayatındaki enerjisini sanat, müzik, spor, seyahat ve güzel dostluklara bağlayarak, insanların doğal yaşamla olan birlikteliğinin de öz gelişim için önemli olduğuna inanıyor. Çocuk ve gençlerin gelişimine yönelik aktivitelerde bulunmaya özen gösteriyor.