Diyalog Müzesi İş Atölyeleri

İstanbul Social Enterprise ile İşbirliği ile

Diyalog Müzesi İş Atölyeleri

Dialogue in the Dark Logo
DIS-Dialogue-in-the-Silence
Karanlıkta ve Sessizlikte Diyalog İş Atölyeleri

Karanlıkta ve Sessizlikte Diyalog iş atölye çalışmaları, Dialogue Social Enterprise tarafından bilimsel altyapıya dayalı olarak geliştirilmiş; tamamen karanlık bir ortamda, görme engelli rehberler ile ve tamamen sessiz bir ortamda, işitme engelli rehberler ile profesyonel rehber ve eğitmenler liderliğinde gerçekleştirilen bir etkinliktir.

 • Karanlıkta Diyalog, görme engelli rehberler eşliğinde duyma, dokunma, hissetme, konuşma ile tamamen karanlık bir ortamda iletişim kurmanın görme dışındaki duyuları daha etkin kullanmanın keşfine tanıklık ettiren bir buluşmadır.
 • Sessizlikte Diyalog, işitme engelli rehberler eşliğinde, konuşmadan ve duymadan tamamen sessiz bir ortamda,  görme, odaklanma, kendini ifade etme, anlama ile iletişimin kurulduğu bir buluşmadır.

ve her ki atölyemizin geri bildirim seansı profesyonel eğitmenler liderliğinde koçluk yaklaşımı kullanılarak gerçekleştirilerek, katılımcıların kendi deneyimlerindeki farkındalıklarını sözlü ve yazılı olarak yapılan çalışmalarla ifade etmeleri sağlanmaktadır.

İş Atölyesi çalışmaları; liderlik, iletişim, takım çalışması, çözüm üretme, stres ve zaman yönetimi gibi konularda, duygusal zekayı destekleyerek gelişim sağlamak amacıyla etkili bir araç sunmakta ve katılımcıların profesyonelliklerini farklı bir seviyeye taşımaktadır.

Gözlerinizle duyacak, kulaklarınızla göreceksiniz!..

İş Atölyesi Pekiştirme Eğitimi

“Bir araya gelmek bir başlangıç, birlikte kalmak gelişim, birlikte çalışmak başarıdır.”

Henry Ford

Amaç: Karanlıkta veya Sessizlikte Diyalog İş Atölyelerinde çalışıldıktan sonra sürecin sonunda ortaya çıkan kazanımların yetkinlik bazlı davranışa dönüşmesine yönelik tasarlanmış pekiştirme eğitimi gerçekleştirilmektedir.

Katılımcıların karanlıktaki atölyenin bir aşamasında, geleceğinin önemli ve onu geleceğine taşıyacak arzu ettiği yeni şeylerle ilgilenmeye başlayabileceğini kendine söylediği an değişim başlamıştır. Bu pekiştirme atölyesi, atılan bu ilk adımı bir ileri seviyeye çıkartmak için ihtiyacı, isteği, öncelikleri, inancı ortaya çıkararak sonraki adımları atmaya hazır hale getirmektedir.

İş Atölyeleri çalışmaları ve Pekiştirici Atölye; duygusal zekayı destekleyerek, kişinin kendi farkındalığının, başkasının farkındalığı (empati), özgünlüğü (gerçekçiliği), kapsayıcı muhakeme yeteneği, öz yönetim (duygu, zaman, stres yönetimi) ve nihayetinde olumlu etki ve performansı ortaya çıkartabilme yetkinliklerinde gelişim sağlamak amacıyla etkili bir ortam sunmakta ve katılımcıların profesyonelliklerini farklı bir seviyeye taşımaktadır.

Yetkinlik Bazlı Gelişim Alanları:

1 duyu eksik iken diğer 4 duyu ve sezgilerin etkin kullanımı ile;

 • Liderlik yetkinliklerinin farkına varma,
 • İletişim becerilerini geliştirme (varsayım ve ön yargılardan sıyrılıp, etkin dinleme, soru sorma, kendini net ifade edebilme, gerçeğe olduğu gibi tanıklık edebilme)
 • Farklılıkları kabul, saygı, paylaşma,
 • Takım çalışması, biz ruhu, yaratıcılık ve çözüm üretme
 • Değişimin ne ifade ettiğini anlama, algıları netleştirme, değişimi kabul ve uyumlanmanın davranışa dönüştürülmesini sağlamak.
 • Potansiyelin ortaya çıkması, engellere baş edebilme, öz yönetim

Eğitim Metodu ve İçerik:

Pekiştirme Atölyesi’nde Uluslararası Koçluk Federasyonu ICF’in onayladığı Points Of You The Coaching Game kullanılacaktır. Bu araç, görsel algılarla beynin 360 derece seyir halindeki farkındalığını sağlayan bir araçtır. Katılımcıların atölye esnasında;

 • Kendine dışarıdan bakmak, kendini okumak (Genişleme)
 • Durumu, bedeni, ruhu analiz etme (Odaklanma)
 • Tepkisel değil, olumlu davranma (Eylem)

süreçlerinden geçmeleri sağlanacaktır.