Başak Anar

Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünden 2000 yılında mezun oldu. Kariyer hayatına, Sheraton Hotel Convention Center Ankara’da Yiyecek – İçecek ve Ön büro gibi operasyonel departmanlarda çalışarak başladı.

Hizmet sektörünün kendisine kazandırdığı en önemli yetkinlik; ‘sosyal etkileşim ve iletişim becerisini daha da güçlendirmesi oldu. Anar, bu yetkinliği, özel ve mesleki hayatındaki başarısına bir neden olarak gördü.

2003 yılında Başkent Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden aldığı ‘öğretmenlik sertifikası’ ile, Ankara Yüce Okulları ve İstanbul Özel Bilfen Okulları’nda İngilizce öğretmenliği yaptı. Bu süre zarfında, British Council bünyesinde verilen ‘Öğretim Gelişim’ programlarına katıldı. (‘TDC Part 1’ / ‘TDC Part 2’/’Approaches and Methods – Young Learners’)

2007 yılında; hizmet sektöründeki deneyimini ve ‘eğitim öğretim’ alanlarında edindiği bilgi ve tecrübelerini, Eğitim Müdürü olarak başladığı Istanbul Marriott Hotel Asia’da birleştirdi. Otel bünyesindeki çalışanlara, mesleki eğitimlerin yanında kişisel gelişim eğitimleri de verdi.

Marriott International bünyesinde verilen temel liderlik eğitimlerini başarıyla tamamladı; ‘Eğitimcinin Eğitimi’ (Belçika, 2008), ‘Liderlik Etkisi’ (İstanbul 2008), ‘Liderliğin Temelleri’ (Samara, 2008), ‘Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı’ (İstanbul 2009) Başak Kılıç Anar, konaklama sektörünün önde gelen uluslararası otel zincirlerinden ‘Marriott International’ bünyesinde Avrupa Lider Eğitim Kadrosu’na Türkiye’den katılan ilk kişi oldu. Bu sayede, ‘Dinamik Takımlar’ alanında uzmanlığını alarak, Istanbul Marriott Hotel dışında, Marriott International Avrupa Bölgesi’ndeki otellerin yönetim kadrosuna da eğitimler verdi.

2014 yılında Hilton Istanbul Kozyatağı’nın açılış ekibinde yer almış, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü olarak görev yapmıştır.

Öğrenmenin ve öğretmenin, hikayelerden ders almanın ve deneyimleri aktarmanın, yaşamlara anlam katmanın, ilerlemenin ve ilerletmenin kendisine mutluluk verdiğine ve kendisi için doğru olanın bu misyonda devam etmek olduğuna inandı. Bu bağlamda 2016 senesinde Optimum Denge Modeli 1 eğitimini tamamlayıp 2017 yılından itibaren de ICF (International Coaching Federation) tarafından onaylanmış, Adler International Learning sertifikalı Profesyonel Koçluk Programında koçluk yolculuğuna başlamıştır.

Mesleğini Eğitim Danışmanı olarak sürdüren Anar, evli ve bir çocuk annesidir.